FENOMEN OCTU JABŁKOWEGO. Dlaczego gwiazdy stosują go w swojej diecie?

 

Cudowne właściwości octu jabłkowego znane były już w starożytności .ludzie podpatrując zwierzęta zauważyli, że gdy są chore to zjadają między innymi sfermentowane jabłka, więc próbowali, próbowali i wytworzyli ten wspaniały specyfik ,którym od wieków leczono wiele chorób.11-_DSC0475

Na czym polega jednak fenomen octu jabłkowego?

WSPANIALE odkwasza organizm człowieka i przywraca mu naturalne środowisko zasadowe.

NO WIELKA RZECZ?

Bardzo wielka ,bo wirusy, bakterie chorobotwórcze a nawet komórki rakowe w środowisku alkalicznym nie potrafią przetrwać.

Większość procesów , jakie zachodzą w naszym organizmie muszą odbywać się  w środowisku zasadowym. Co się dzieje, jak jest kwaśne? Organizm potrafi sobie poradzić z tym problemem, ale robi to naszym kosztem-pobierając sole mineralne z naszych kości i w reakcji wytwarzać zasadę. Nam pozostają tzw. zrzeszotowane kości /jak sito/ i problem kontuzji narasta.

Oto w jakich przypadkach skutecznie działa ocet jabłkowy:

 Astma – jak już wspominałam, Hipokrates często zalecał ocet na schorzenia układu oddechowego, gdyż poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych usprawnia proces oddychania..

Angina, bóle gardła, zapalenie migdałków – właściwości antyseptyczne

Skurcze mięśni – dzięki zawartości potasu i witaminy E kondycję mięśni możemy wspomóc okładami wody z octem w stosunku 1:1.

Problemy trawienne, zatrucia pokarmowe – tutaj pomoże nam mieszanka 1 łyżki octu na ¼ szklanki wody. Właściwości rozpraszające octu, jakie szeroko opisuje Medycyna Chińska, szybko rozprawią się z niestrawnością.

Nudności – ze względu na działanie pobudzające trawienie zaleca się w przypadku mdłości wypić ½ szklanki przegotowanej wody z 1 łyżeczką octu. Roztwór można stosować w czasie ciąży.

Rany, oparzenia – przemycie skóry czystym octem w przypadku oparzenia może zapobiec pęcherzom, zaś jeśli chodzi o rany spowoduje ich odkażenie i szybsze gojenie.

Miażdżyca – chcąc zapobiec odkładaniu się wapnia w tętnicach lub wspomagać leczenie miażdżycy można 2 razy dziennie stosować napój z 1 łyżki octu i 1 łyżki miodu na szklankę przegotowanej wody.

08-_DSC0462 07-_DSC0458 06-_DSC0453 05-_DSC0450 04-_DSC0449 03-_DSC0446 01-_DSC0464 02-_DSC0448 15-_DSC0487Nadwaga – z racji tego iż ocet stymuluje trawienie, wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i pomaga usuwać toksyny z organizm

Najlepszy i najzdrowszy ocet powinien być niepasteryzowany, niefiltrowany i

niepodgrzewany – taki ma najlepsze właściwości. Tymczasem wielu producentów

oferuje ocet filtrowany oraz destylowany przez podgrzewanie. Taki

produkt nie jest całkowicie zdrowy dla naszego organizmu.

Jak rozróżnić dobry ocet od złego? Wystarczy dobrze się mu przyjrzeć. Prawdziwy,

niepasteryzowany ocet jabłkowy musi być naturalnie mętny, zawiesisty

i ciemny. Na jego powierzchni może pojawić się pianka, a na dnie

butelki można zauważyć osad. Nie jest to absolutnie wada produktu, a wręcz

przeciwnie – świadczy o najwyższej jakości octu.

Ściskam,Danuta

do zobaczenia wkrótce

Komentarze Facebook